Franciszkanie
ul. Inowrocławska 3, Pakość

Niezwykle ważne słowa Prymasa Polski w Pakości

Kilka dni temu Pakość była na ustach całej Polski za sprawą bardzo ważnych słów. Wypowiedział je na sumie odpustowej sprawowanej tradycyjnie w niedzielę po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego(20 września 2020) na pakoskim Wzgórzu Kalwaryjskim prymas Polski abp Wojciech Polak.

 - Krzyż nie jest orężem do walki z tym światem, jak zaczynają myśleć niektórzy i szaleńczo nas w to wciągają! W imię krzyża mamy ocalać, a nie odrzucać, dzielić, mówić, że pod krzyżem nie ma miejsca dla innych! - powiedział prymas, a jego słowa cytowały media w całym kraju.

Arcybiskup Wojciech Polak zwrócił zwłaszcza uwagę, aby pomagać, zwłaszcza tym najmniejszym i najsłabszym. To w obecnym czasie zagrożenia epidemią niezwykle ważne.

Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża św.

ODPUST wrzesień 2020

Wielki Post 2020

Zapraszamy na Drogi Krzyżowe

droga krzyzowa 2020

Kwesta na cmentarzu

    Fundacja „Kalwaria Pakoska” uzyskała zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie na prowadzenie kwesty na cmentarzu parafialnym na rzecz renowacji Kalwarii Pakoskiej (nr zbiórki2019/4806/OR).

    Dzięki pozyskanym środkom z kwest w ubiegłych latach i przekazanemu 1% od po-datku został odrestaurowany m.in. ołtarz polowy za Kościołem Ukrzyżowania w Pa-kości - koszt 65 000,00 zł.

    Podczas tegorocznych obchodów Wszystkich Święta, w dniach 1-2listopada, fundatorzy, Rada Programowa Fundacji, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie szkół podstawowych tradycyjnie będą prowadzić kwestę na cmentarzu na prace związane z odrestaurowaniem zabytkowego krucyfiksu z 1760 r. z ołtarza polowego oraz na prace renowacyjne w kaplicy Wniebowzięcie NMP.

   Wzorem lat ubiegłych możliwe będzie również zaopatrzenie się w różnego rodzaju materiały promocyjne, m.in.  kalendarz na 2020 rok z kalwaryjskimi kaplicami.

Za okazane wsparcie Zarząd Fundacji „Kalwaria Pakoska” wszystkim darczyńcom składa serdeczne podziękowania.

kosciol kalwaria oltarz

Odrestałrowany ołyarz polowy.

krucyfiks

Krucyfiks z 1760 roku.

 

Odpust za zmarłych

1 i 2 listopada

Wierni, którzy nawiedzą kościół albo kaplicę mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Można uzyskać odpust jeden raz w ciągu dnia. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz…, Wierzę w Boga…

Pozostałe warunki zyskania odpustu:

  • Spowiedź sakramentalna (jeśli zachodzi potrzeba);
  • Akt żalu doskonałego (brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego);
  • Komunia święta;
  • modlitwa w intencjach Ojca Świętego;

1 - 8 listopada

       Wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące. W dniach 1 – 8 listopada jest to odpust zupełny, w pozostałe dni roku cząstkowy. Pozostałe warunki odpustu jak wyżej.

Listopad – czas szczególnej modlitwy za zmarłych

1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Msze św. w kościele św. Bonawentury - 7.00; 8.15; 9.30; 11.00; 18.00

Msze św. w kościele kalwaryjskim - 9.00; 11.00

13.00 - Msza św. na cmentarzu parafialnym w Pakości

Po Mszy św. procesja na cmentarzu z modlitwami za zmarłych

2 listopada – Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych

Msze św. kościele św. Bonawentury - 7.00; 10.00; 16.00; 18.00

Po Mszy św. wieczornej – Procesja na cmentarz parafialny i modlitwy za zmarłych

Msza św. w kościele kalwaryjskim - 17.00

Odpust ku czci Znalezienia Krzyża św. 2019

   5 maja obchodziliśmy Odpust ku czci Znalezienia Krzyża Świętego. Z tej okazji na Wzgórzu Kalwaryjskim została odprawiona o godz. 12.00 uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii w Gnieźnie ks. dr Jakub Dębiec. Po Mszy Świętej odbyła się biesiada franciszkańska, podczas której gośćmi specjalnymi byli - zespół ze Śląska Brygida i Robert Łukowscy oraz prezenter TVS i Radia Silesia Andrzej Miś. Tradycyjnie, jak co roku ojcowie Franciszkanie przygotowali poczęstunek - można skosztować było żurku, grochówki, kiełbaski z grilla, pierogów i słodkości.