Franciszkanie
ul. Inowrocławska 3, Pakość

Obchody Kalwaryjskie

dk 2023

Wydarzenia liturgiczne w 2023 roku

Plan wydarzeń w Archidiecezjalnym Sanktuarium Męki Pańskiej w Pakości 2023 r.

 • 6 kwietnia - obchody Wielkiego Czwartku rozpoczynają się Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej o godz. 17:00 w kościele św. Bonawentury w Pakości pod przewodnictwem ks. bpa Radosława Orchowicza – biskupa pomocniczego naszej archidiecezji.
 • 10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny - odpust Emaus o godz. 14:00 – rozpoczęcie w kościele św. Bonawentury – procesja na wzgórze kalwaryjskie.
 • 16 kwietnia - Niedziela Bożego Miłosierdzia – o godz. 15:00 w kościele św. Bonawentury modlitwy ku czci Bożego Miłosierdzia.
 • 20 kwietnia - w kościele św. Bonawentury o godz. 18:00 udzielenie sakramentu bierzmowania przez ks. dra Zbigniewa Przybylskiego.
 • 7 maja - odpust na kalwarii z okazji znalezienia Krzyża Świętego - godz. 12:00, pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka – ordynariusza bydgoskiego.
 • 21 maja - uroczysta Msza Święta w kościele św. Bonawentury o godz. 10:00 z udzieleniem dzieciom I komunii świętej.
 • 21 maja - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego - uroczysta Msza Św. Odpustowa o godz.12:00 przy kaplicy Wniebowstąpienia.
 • 29 maja – II Dzień Zielonych Świątek – Zesłania Ducha Świętego -uroczysta Msza Święta przy kaplicy Wieczernik o godz.10:00.
 • 8 czerwca - Uroczystość Bożego Ciała - uroczysta Msza Św. w kościele św. Bonawentury o godz. 10:00 – po Mszy Św. procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami naszej parafii do czterech ołtarzy.
 • 16 czerwca -Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa- uroczysta Msza Św. przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18:00.
 • 1 lipca - Msza Św. o godz.10:00 przy kaplicy Kajfasza – więzienie.
 • 1lipca - godz.12:00 w kościele św. Bonawentury Msza Św. w intencji pielgrzymki do Markowic i pielgrzymów.
 • 15 lipca - Odpust Patrona Parafii św. Bonawentury – Msza Św. o godz. 18:00 pod przewodnictwem naszegowspółbrata, franciszkanina o. Konstantego Sokołowskiego z Helu.
 • 13.15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny -uroczysta Msza Św. o godz.12:00 przy kaplicy Wniebowzięcia NMP.
 • 17 września - uroczysta Msza Św. Odpustowa na Kalwarii z okazji Podwyższenia Krzyża Świętego pod przewodnictwem ks. abpaPrymasa Polski Wojciecha Polaka.
 • 1 listopada -Uroczystość Wszystkich Świętych- uroczysta Msza Św. na cmentarzu parafialnym o godz.13:00.
 • 2 listopada - DzieńZaduszny - po Mszy Św. wieczornej w kościele św. Bonawentury o godz.18:30 procesjaróżańcowa na cmentarz.

plan wydarzeń cz. 1

plan wydarzeń cz. 2

Niezwykle ważne słowa Prymasa Polski w Pakości

Kilka dni temu Pakość była na ustach całej Polski za sprawą bardzo ważnych słów. Wypowiedział je na sumie odpustowej sprawowanej tradycyjnie w niedzielę po święcie Podwyższenia Krzyża Świętego(20 września 2020) na pakoskim Wzgórzu Kalwaryjskim prymas Polski abp Wojciech Polak.

 - Krzyż nie jest orężem do walki z tym światem, jak zaczynają myśleć niektórzy i szaleńczo nas w to wciągają! W imię krzyża mamy ocalać, a nie odrzucać, dzielić, mówić, że pod krzyżem nie ma miejsca dla innych! - powiedział prymas, a jego słowa cytowały media w całym kraju.

Arcybiskup Wojciech Polak zwrócił zwłaszcza uwagę, aby pomagać, zwłaszcza tym najmniejszym i najsłabszym. To w obecnym czasie zagrożenia epidemią niezwykle ważne.

Odpust ku czci Podwyższenia Krzyża św.

ODPUST wrzesień 2020

Wielki Post 2020

Zapraszamy na Drogi Krzyżowe

droga krzyzowa 2020

Kwesta na cmentarzu

    Fundacja „Kalwaria Pakoska” uzyskała zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie na prowadzenie kwesty na cmentarzu parafialnym na rzecz renowacji Kalwarii Pakoskiej (nr zbiórki2019/4806/OR).

    Dzięki pozyskanym środkom z kwest w ubiegłych latach i przekazanemu 1% od po-datku został odrestaurowany m.in. ołtarz polowy za Kościołem Ukrzyżowania w Pa-kości - koszt 65 000,00 zł.

    Podczas tegorocznych obchodów Wszystkich Święta, w dniach 1-2listopada, fundatorzy, Rada Programowa Fundacji, przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie szkół podstawowych tradycyjnie będą prowadzić kwestę na cmentarzu na prace związane z odrestaurowaniem zabytkowego krucyfiksu z 1760 r. z ołtarza polowego oraz na prace renowacyjne w kaplicy Wniebowzięcie NMP.

   Wzorem lat ubiegłych możliwe będzie również zaopatrzenie się w różnego rodzaju materiały promocyjne, m.in.  kalendarz na 2020 rok z kalwaryjskimi kaplicami.

Za okazane wsparcie Zarząd Fundacji „Kalwaria Pakoska” wszystkim darczyńcom składa serdeczne podziękowania.

kosciol kalwaria oltarz

Odrestałrowany ołyarz polowy.

krucyfiks

Krucyfiks z 1760 roku.

 

Odpust za zmarłych

1 i 2 listopada

Wierni, którzy nawiedzą kościół albo kaplicę mogą dostąpić odpustu zupełnego, który może być ofiarowany tylko za zmarłych. Można uzyskać odpust jeden raz w ciągu dnia. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz…, Wierzę w Boga…

Pozostałe warunki zyskania odpustu:

 • Spowiedź sakramentalna (jeśli zachodzi potrzeba);
 • Akt żalu doskonałego (brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego);
 • Komunia święta;
 • modlitwa w intencjach Ojca Świętego;

1 - 8 listopada

       Wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące. W dniach 1 – 8 listopada jest to odpust zupełny, w pozostałe dni roku cząstkowy. Pozostałe warunki odpustu jak wyżej.